Posjetitelji

četvrtak, 15. prosinca 2011.

Ogovaranje i samopouzdanje

 
Ogovaranje je prvenstveno govor o negativnim osobinama, manama ili životnim situacijama drugih ljudi. Namjerno ili nenamjerno isticanje negativnoga pred drugim osobama koje za to ne znaju,  a da za to nema nikakva valjana razloga jest ogovaranje. Onaj tko, makar i prešutno, prihvaća neosnovane sudove o drugima sudjeluje u ogovaranju i rušenju dobra glasa svoga bližnjega. Najteži oblik jest kleveta, drugim riječima izmišljotina i laž koji štete glasu drugoga i daju prigodu za krive sudove o osobama.
Kod djece i tinejdžera se ogovaranje širi poput epidemije, a glavni je izgovor “zato što to svi rade to je In”, pokazuje američko znanstveno istraživanje. Većina mladića i djevojaka razlikuje “dobro ogovaranje”, koje podrazumijeva razmjenu informacija, od “lošeg”, kojim se ocrnjuju prijatelji zbog čega mogu izgubiti društvo ili nastradati, radilo se to na mrežnim portalima kao što je Facebooku a može biti i u školi ili kod kuće. Ogovaranje uništava samopouzdanje mladih, ne samo onih koji su žrtve jer komentirajući tuđe mane tračeri sve više obraćaju pozornost na vlastite nedostatke i strahuju da će biti razotkriveni. Zle jezike vlastita djeteta roditelji trebaju pokušati zaustaviti kako ne bi ponizili druge i uništili im dobar ugled te s tim prenijeli to i na svoju djecu.



U razgovoru s roditeljima tinejdžer bi trebao naučiti razliku između ogovaranja i povjeravanja svojim roditeljima, a to je najlakše učiniti objašnjavanjem jednog i drugog pojma na pristupačan način. Shvati li tinejdžer kako je informacija poput “moja prijateljica se drogira” ili “bratu je teško treba mu pomoć jer ga svi zadirkuju” vrlo važna jer može drugom djetetu spasiti ili olakšati život, tada će se lakše povjeriti svojim roditeljima ako znaju pravu razliku između dobrog i lošeg ogovaranja.  
Iako se na prvi pogled tinejdžersko ogovaranje može činiti potpuno uobičajenim, ono često vodi do tuge i depresije te do omalovažavanja. Ogovaranje je snažan oblik psihičkog zlostavljanja koje djetetu šalje poruku da nije dovoljno dobro ili da gubi prave prijatelje.
Kako bi manja djeca shvatila što je to ogovaranje, roditelji se mogu poslužiti igrom “pokvarenog telefona”. Tako će shvatiti kako se rečenica koju ponovi velik broj ljudi mijenja i sve više udaljava od pravog smisla i pravog i istinitog izričaja.

Psiholozi uzroke ogovaranja pronalaze u nedostatku samopouzdanja i samopoštovanja osobe, pokazuje američka studija. Mladi koji brže nauče misliti svojom glavom postaju manje podložni širenju tračeva koji mogu naštetiti drugima a i njima jer ako tračaju drugu osobu ta druga osoba može okriviti njih i tako nastaje začarani krug ogovaranja ja tebe, ti njega, ona nju i tako u beskonačnost, pritom veliku ulogu imaju roditelji.
Ako se nekome dogodi tako nešto, dragi roditelji nemojte dopustiti sami sebi da ulazite u dječju igru pokvarenog telefona već razgovarajte sa svojim djetetom koliko je god to moguće jer vi ste jedini koji možete svoje dijete usmjeriti na pravi put i dati mu priliku i pružiti pomoć da razazna dobro od lošega i tako savlada još jednu stepenicu ka uspjehu u životu.    

Nema komentara:

Objavi komentar