Posjetitelji

četvrtak, 15. prosinca 2011.

Psihosomatski pogled na spolnost i spolne bolesti


 
Danas je jedna od najraširenijh spolno prenosivih bolesti naziva humani papiloma virus (HPV) . Jeste li znali da, prema nekim statistikama, oko 80% spolno aktivnih u nekom trenutku spolnog života dolazi u kontakt s HPV-om? Hpv, ovisno o tipu, može uzrokovati nastanak dobroćudnih i zloćudnih promjena na koži i sluznici. Do danas su znanstvenici suvremenim metodama detektirali preko sto tipova HPV-a. Neki tipovi HPV-a povezani su s dobroćudnim promjenama kože i sluznice, a neki visokorizični tipovi s abnormalnostima epitela grlića maternice. Kronična HPV infekcija povisuje rizik nastanka raka vrata maternice za 60-70%.

Iako HPV pogađa oba spola, interesantan je podatak da od njega ne oboli svaka osoba koja s virusom dođe u kontakt. Upravo iznesena tvrdnja predstavlja most između klasične medicine i psihosomatske medicine. Naime, psihosomatska medicina odavno je prepoznala da nosilac spolnih bolesti može imati puno seksualnih partnera, ali će se zaraziti samo oni slabog mentalnog i imunološkog sustava. To nikako ne znači da se na seksualne odnose treba gledati olako i ne primjenjivati adekvatnu zaštitu.
Izvor HPV infekcije isključivo je čovjek a prenosi se kontaktom. Genitalni HPV prenosi se bilo kojim oblikom spolnog kontakta – uglavnom direktnim kontaktom s inficiranim vratom maternice, stidnicom, penisom ili anusom.

Humani papiloma virus uzročnik je i kondiloma (vrsta infekcije kože i genitalne sluznice), a uzrokuje dvije vrste oboljenja: condyloma acuminatum kod koje se pojavljuju izrasline slične bradavicama na vanjskim spolnim organimate manje uočljiva condyloma latum koja uzrokuje pliće bradavice koje napadaju stidnicu i analni otvor. U 95 posto slučajeva kondilomi se prenose spolnim putem, a ostalih 5 posto sučajeva pretpostavlja se da mogu nastati zbog loše higijene (što nije dokazano sa sigurnošću). Kondilomi su vrlo česti kod muškaraca koji često zbog neugodnosti (gdje se kondilomi pojave) ne odlaze pravovremeno kod liječnika.
Bradavice (HPV-kondilomi) sa sobom nose poruku koja tjera da se zapitamo gdje smo i na što fiksirali svoja sjećanja. Što nas to drži zarobljenima i što to ne možemo otpustiti.

Sve su raširenije i gljivične infekcije koje se doista lako prenose (od bazena do kreveta), a zanimljiva je njihova psihosomatska pozadina koja može jasno ukazivati na prisutnost parazitskog odnosa. Profitira li netko na vašim slabostima?  Je li vaš tjelesni sustav u ravnoteži? Gljivične bolesti iskorištavaju situaciju kada nastane disbalans tj. slabost Kako se ljudsko tijelo dijeli na dvije jednake polovice (lijevu i desnu stranu tijela) tako postoji podjela i na gornji i donji dio tijela. Lijevi dio tijela smatra se “ženskim”, a desni “muškim”. Ta podjela odnosi se ili na naše aspekte ili na naš odnos.

Primjerice, ako dijete u svojoj drugoj godini dobije upalu desnog uha, to može biti zbog odnosa prema onom što čuje od ženske strane (majke ili sestre i/ili nametnutih društvenih normi), ali ako se rodi s defektima na desnom uhu (dakle nastalima prije rođenja), vrlo je vjerojatno da je dijete predisponirano da ima komunikacijski problem s ocem ili muškarcima, odnosno hijerarhijskom sustavu u kojem će živjeti. Ako vas boli desna šaka ona se dakle nalazi na desnoj strani tijela, ali se odnosi na ženski aspekt (odnos prema ženskoj osobi, ženskom aspektu na van ili unutar vas samih). Problemi sa šakom govore o tome kako je naš odnos prema svijetu često iskrivljen kroz posesivnost, moć, pohlepu i kontrolu te se treba pitati postoji li ženska osoba (ili aspekt) u blizini s kojom bi mogli povezati problem sa šakom. Postavite si i pitanje da li jednako dajete i primate? Da li vi kontrolirate djelovanje druge osobe? Kontrolirate li sebe u djelovanju?
Analogno desnom i lijevom dijelu tijela, postoji i podjela gornjeg i donjeg dijela tijela. Ako spolne bolesti povežemo s odgovarajućim dijelovima tijela, anus (kondilomi), vagina (HPV i gljivice) i penis (kondilomi i gljivice) nalaze se u donjem dijelu tijela. Donja strana tijela je tzv. yin kvalitete i govori o našim odnosima (prijateljstvo, roditeljstvo, partnerstvo).
HPV je virus a  viruse psihosomatska medicina definira kao suptilnije agresore (za razliku od bakterija) jer nam ukazuju na to da smo agresiju integrirali u sebe kao jednu negativnu poruku koja nas ograničava. Lociranje mjesta problema (spolni organi, anus…) detaljnije govori o uzroku tegobe. Genitalni herpesi predstavljaju strah od otvaranja i priznavanja intime bliskim osobama i neiskrenosti uslijed koje ne možemo izreći sve ono s čime nismo zadovoljni u (spolnom) odnosu.

Virusi su definirani kao suptilni i donji dio tijela kojeg pogađaju spolno prenosive infekcije također je definiran kao suptilniji (našim odnosima), pa se odabir liječenja aromaterapijom doživljava kao pun pogodak jer je osim djelotvornosti, aromaterapija suptilna metoda liječenja. Aromaterapija u sebi skriva i praiskonsku mudrost liječenja koje je sigurno, brzo i bez neželjenih nuspojava. Iz tih razloga sve veći broj ljudi poseže za upravo takvom metodom tretiranja svojih tegoba.

Protiv humanog papiloma virusa, ali i gljivičnih infekcija i kondiloma, te tegoba koje pogađaju vaginu, rodnicu i grlić maternice, može se djelovati  aromaterapijskim vaginaletama ili drugim oblikom pripravka na bazi kemotipiziranih eteričnih ulja. Takvi pripravci aplikacijom otpuštaju ljekovite sastojke eteričnih ulja u krv i na taj način djeluju iscjeljujuće. vaginalete za HPV na prirodan način stimuliraju lokalni imunološki odgovor rodnice i uspješno djeluju na humani papiloma virus. Ključno eterično ulje u djelovanju na HPV virus je eukaliptus polibrakteja (Eucalyptus polybractea kt. kripton) koje sadrži visok postotak monoterpena, monoterpenskih aldehida i ketona koji pokazuju zadivljujuće djelovanje na sve virusne infekcije urogenitalnog trakta. Eterično ulje niaulija (Melaleuca quinquenervia kt. 1,8 cineol/viridiflorol) ima izrazito jaki antivirusni učinak uključujući i djelovanje na HIV virus, a eterično ulje ravensare (Cinnamomum camphora), je jedno od najjačih antivirusnih eteričnih ulja s djelovanjem na humani papiloma virus, virusne bradavice, herpese i sl. imunološkog sustava.

1 komentar:

  1. Teško je sa ljudima pričati o spolnim bolestima, recimo poput klamidije, odmah krenu osude

    OdgovoriIzbriši