Posjetitelji

četvrtak, 15. prosinca 2011.

Žena u biznisu


Biti žena i poduzetnica danas je puno lakše nego prije par godina, u Hrvatskoj se malo zna da Ministarstvo gospodarstva ženama-poduzetnicama subvencionira 75 posto cijene vrtića i 75 posto cijene produženog boravka djeteta, u razdoblju od jedne godine. 

Mjera je već donijela dobre efekte pa je Vlada ističe kao pozitivan primjer u Strategiji poticanja ženskog poduzetništva od 2010. do 2013., koji je usvojila na današnjoj sjednici i koja ide u prilog nama ženama.
Ujedno je prihvaćen i akcijski plan za provedbu Strategije te odabrana međuresorska skupina koja će sve to nadzirati. 
Prema riječima ministra Đure Popijača žene poduzetnice sada uspijevaju dobiti oko 19 posto svih državnih poticaja za poduzetništvo, a cilj do 2013. je 30 posto. 

U poticajima koje dodjeljuje Ministarstvo gospodarstva udjel od 30 posto žene su uspjele dosegnuti 2010., ali 2011 godine je opet pao ispod 20 posto.

''Trebalo bi ukupno i više od 30 posto, jer su žene u općoj populaciji zastupljene sa 53 posto'', istaknula je premijerka Jadranka Kosor, dodajući da žensko poduzetništvo može pomoći smanjenju natprosječnog udjela žena među nezaposlenima. Uočava se i da su pojedinačne potpore koje dobivaju žene manje nego kod muškaraca. Često je to, prema analizama stručnjaka, i zbog različitih priroda poslovnih pothvata: kod žena je manje proizvodnih, a više uslužnih projekata. Stoga će se osim općeg ohrabrivanja žena na poduzetništvo, strukturom potpora nastojati promijeniti i taj odnos jednog naprama drugog.

Prema istraživanjima udruge Krug, koja okuplja žene poduzetnice, u Hrvatskoj je od 2002. do 2006. broj tvrtki kojima je žena vlasnica ili većinska vlasnica porastao sa 8254 na 17.528. Riječ je o rastu udjela u ukupnom broju poduzeća sa 13 na 22 posto. U strukturi vlasništva obrta žene su na kraju 2009. bile nešto zastupljenije: vlasnice su 30 posto obrta. Što je poduzeće veće i ima veće prihode, to je manje žena vlasnica poduzeća: od 30 posto u mikro poduzećima do samo 12 posto u srednje velikima. S obzirom na ocjene ministra Popijača da žene savjesnije vode svoje tvrtke i rjeđe bankrotiraju, Vlada i tu u srednjem roku očekuje pozitivne promjene gdje žene vladaju u poslovnom svjetu.

Vlada je nastavila s dodjelom zemljišta za nove poslovne zone. Općina Brtonigla dobila je zemljište od 44.760 četvornih metara vrijedno 11,6 milijuna kuna na kojem će izgraditi poslovnu zonu pod imenom Štrpe. Rok izgradnje zone je tri godine. Izdano je i jamstvo za kredit EBRD-a za modernizaciju luke u Šibeniku. Vrijednost kredita i radova je 12 milijuna eura, a otplaćivat će se 15 godina. „Promet u šibenskoj luci raste deset posto godišnje, što je dobro, a modernizacija bi trebala rast i povećati“, rekao je ministar prometa Božidar Kalmeta.

Nema komentara:

Objavi komentar